Nominations

Awards

MASC 2018-19

MASC Administrator the Year  

Karl Nohner, Principal, Sauk Rapids-Rice High School

Student Council Officer of the Year

Jenna Bukowski, School Board Representative, Sauk Rapids-Rice High School
Lauren Lindmeier, President, Sartell High School

MASC Outstanding Student Council

Mayo High School
Orono High School
Sauk Rapids-Rice High School

MASCA Student Council of the Year Award

Hibbing High School

Division Advisor of the Year

Capital - Chad Terry, Rosemount High School
Capital - Susan Semmler, Rosemount High School
Central - Cory Zimpel, Sauk Rapids-Rice High School
Eastern - Mandi Burian, Fridley High School
Hennepin - Jamie Harms, Mound-Westonka High School
Northeast - Cathy O’Malley, Mountain Iron-Buhl High School
Northwest - Randy Huie, Red Lake County Central High School
South Central - Peggy Dimock, St. Peter High School
Southeast - Sandra Justice, Owatonna High School
Southwest - Nichole Markworth, Lac qui Parle Valley High School

MASC Advisor of the Year 

Randy Huie, Red Lake County Central High School

MASC Scholarship Winner

Deon Estebo, Redwood Valley High School
Ruchika Kamojjala, Wayzata High School

Ardis Kyker Scholarship Winner

Madeline Warner, Hibbing High School
Sara Iverson, Wayzata High School

Alice Erickson Leadership Scholarship

Tommy Hesch, Prior Lake High School

MAHS 2018-19

Star Chapter

Becker High School
Prior Lake High School
Stewartville High School

All Star Team

Paige Benson , Prior Lake High School

MAHS Advisor of the Year

Andrea Halvorson, Goodridge High School

MAHS Scholarship Winner

Brady Gruenhagen, Becker High School
Perrin Thompson, Buffalo High School
Cameron Kresko, Murray County Central High School
Benjamin Borchard, Simley High School

MASC 2017-18

MASC Administrator the Year  

John Vukmanich, Principal, North Woods School

Student Council Officer of the Year

Rachel Leen, President, Sauk Rapids, Rice High School
Lauren Lindmeier, Vice President, Sartell High School
Brayden Sorenson, President, Fosston High School

MASC Outstanding Student Council

Falls High School
Orono High School
Prior Lake High School
Redwood Valley High School
Sauk Rapids-Rice High School
White Bear Lake Area High School-South Campus

MASCA Student Council of the Year Award

Cherry High School
Sartell High School

Division Advisor of the Year

Capital – Josh Lane, White Bear Lake Area High School-South Campus
Central – Alexandria Herrera, Alexandria Area High School
Eastern – Anna Reedy, Buffalo High School
Hennepin – Sue Iverson, Wayzata High School
Northeast – Pat Lamwers, North Woods High School                
Northeast – Ronnie Johnson, Two Harbors High School
Northwest – Becky Carlson, Goodridge High School
Southeast – Art Trimble, Mayo High School
Southeast – Dan Parker, Mayo High School
Southwest – Shane Hagstrom, ACGC High School
Western – Mary Buff Haus, Detroit Lakes High School

MASC Advisor of the Year 

Pat Lamwers, North Woods High School

MASC Scholarship Winner

Maeve Cameron, Mayo High School
Spencer Quast, Redwood Valley High School

MAHS 2017-18

MAHS Scholarship Winner

Judith Larson, Central High School
Hannah Mitchell, Cloquet Senior High School
Joseph Taylor, New Prague High School
Sydney Peterson, White Bear Lake Area High School-South Campus

Ardis Kyker Scholarship Winner

Miranda Johnson, Benson High School
Emily Steffen, Medford High School

Alice Erickson Leadership Scholarship

Drew Smith, Wayzata High School

Star Chapter

Becker High School
Eastview High School
Prior Lake High School

All Star Team

Morgan Meyer, Becker High School
Heidi Wedel, Prior Lake High School

MAHS Advisor of the Year

Jarrett Lundquist, Orono High School